19 Ağustos 2011 Cuma

Ayına uygun kelime: Afyon

Doğrusu efyun olan, afyon, haşhaşın donmuş sütüdür; uyuşturucu, keyif vericidir, batı dillerine Yunancadan geçmiştir (EYun opion ).

Acemlerde bir kimse ‘’keşf-i raz eyledim eyledim’’ yani ‘’sırrı öğrendim‘’  diyecek yerde ‘’Efyün der-şarab endahtim’’ ‘’ Afyona şarap attım’’ dermiş. Bazıları şarabı terk edip afyon yutmaya başlarmış. Bu denizde dalgadan sakınıp girdabın kucağına atılmaya benzermiş.  Afyon vurgunları, mercimek kadardan başlayıp yavaş yavaş fındık büyüklüğüne kadar çıkarırlarmış.

Afyon müptelaları Ramazanda bir afyon hapı veya macunu yutarak imsak edip yatarlarmış. Esrar müptelaları gibi afyonu kat kat kağıda sararak yutanlar da olurmuş. Bir kat kağıda nispetle iki veya üç katlılar midede birbirini takiben eriyeceği için afyonun keyfi de birbirini takip edermiş. Bu şekilde hem ibadetlerini eder hem de keyiflerinden geri kalmazlarmış. Bu kağıtlara kefen, kağıda sarmaya da kefenleme derlermiş.

Genelde sabah uykusunu tam alamamışlar için söylense de ‘Afyonu patlamamak’ deyimi tam da buradan gelirmiş. İmsak vakti aldıkları için genellikle öğlene doğru patlarmış kapsüller, bir aksilik olur da kefenler patlamazsa müptela huysuzlanırmış. Sabahları söylenmesinin sebebi bu da olabilir, genelde huysuzdur sabah kalkan kişi, hele de işe / okula gidecekse.

Mana buymuş vesselam.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder