19 Ağustos 2011 Cuma

Elif

          Yiğirmi dokuz hece, okusan uçtan uca,
Sen elif dersin hoca, mânâsın ne demektir?
                             Yunus Emre
Akşit Göktürk Okuma Uğraşı kitabına bu dizelerle başlar, ne de güzel seçilmiş dizelerdir bunlar. Çünkü tam da ‘okuma uğraşı’ nı anlatır bu dizeler.
Uğraşmak kelimesi Eski Türkçede ogur - e denk gelmek, tesadüf anlamında kullanılır. Bu sözcük daha sonraları uğraşmak kelimesinin de kökenini oluşturur. Bu anlamda bakıldığında rastlaşmak manasını içerir. Rastlaşmanın kökenine baktığımızda ise Farsça rast kelimesinden gelen doğru, hayırlı, memnun olmak gibi anlamlarını buluruz. Ezcümle ‘uğraşmak’ aslında rastlamak ve rastladığına memnun olmak anlamında kullanılır.
Elif kelimesini araştırdığınızda karşınıza Arap abecesinin ilk harfi olduğu bilgisi çıkar, doğrudur. Hatta Eski Yunan abecesinin(Alpha), Arami/İbrani abecesinin (Aleph) ve Fenike abecesinin(Alep) de ilk harfini oluşturur. Mamafih buradaki önem noktası; Fenike abecesinde ilk sırada yer alması, A harfi öküz başı simgesi ile gösterildiği için, aslında elif,öküz kelimesinin kökeninden gelmektedir.
Mantık süzgecinden geçmeyen bilginin ne denli şaşırtıcı ve yanlış olabileceğini Yunus bu dizelerinde temiz bir örnekle göstermiştir. En iyi bilgi sorgulanan, üstünde araştırma yapılan bilgidir. Prof. Akşit Göktürk de bu kitabıyla bu okumalar için yol çizmeyi amaçlar.
İyi okumalar.(kelimelerin bu etimolojik açıklamasını http://www.nisanyansozluk.com/ siteden okumuştum.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder