26 Ağustos 2011 Cuma

No shit, Sherlock!


1887 de Arthur Conan Doyle’ın A Study in Scarlet kitabının başkahramanı olarak ilk defa karşımıza çıkan Sherlock Holmes, ismiyle müsemmadır. Sherlock, sonraları birçok Doyle kitabında başrolde görülür. Okuyucu tarafından çok sevilen, Sherlock, hatırı sayılır bir popülariteye ulaşır, öyle ki bir dönem seriyi bitirmek isteyen Doyle’ a yayıncısı izin vermez. 
 Sherlock ismi Eski İngilizce’ de ‘fair – haired’ (açık renk saçlı), ‘bright’ + locc‘lock of hair’ (saç buklesi) anlamına gelir.
Argoda kullanılan Sherlock ismi ‘özel dedektif’, ‘sezgileri kuvvetli olan’ anlamlarını içerir. Daha sonraları ironik anlamı da gelişen kelime 1903’ten beri Doyle’in kurgusal karakteri ile anılmaktadır. Hatta kelimenin kökenine baktığımızda bulduğumuz bilgi de budur. Sherlock ismini araştırırken karşıma ‘No shit, Sherlock!’ deyişi çıktı. Bu deyiş, bir şey açık bir şekilde ifade edildiğinde kullanılırmış. Yine Sherlock Holmes’ten gelen bir deyiş.
Holmes ismi de argo sözlükte kullanılıyor. Bu ise ‘kanka’, ‘ahbap’ (buddy, pal, mate) gibi anlamları karşılıyor. Homes kelimesinden gelen Holmes, genelde siyahiler arasında kullanılan bir hitap şeklidir. Holmes aynı zamanda, İskoçya’da Dundonald yakınlarından gelen ailelerin kullandığı yaygın bir İskoç soy ismidir.( Doyle da İskoç’tur)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder