24 Aralık 2011 Cumartesi

Robin Goodfellow kimdir?

Shakespeare 1595 yılı cıvarında erken dönem romantik-komedilerinden birini yazar: A Midsummer Night’s Dream (Bir Yaz Gecesi Rüyası). Oyun, iki âlemin krallığını konu alır; Kral Theseus Amazon Kraliçesi Hippolyta ile evlenmek üzeredir, iki çift genç aşıklar vardır, bir de periler âleminin Kralı Oberon ile Kraliçesi Titania arasında bir çocuk için tartışma yaşanmaktadır. Peki tüm bu kurgu içinde Robin Goodfellow nam-i diğer Puck nerede yer alır?

Oberon’un şahsi hizmetkarı olan Puck, soyadına pek de uyan “iyi adam” değildir, eğer ona “good” (iyi) derlerse halka daha iyi davranacağı düşünüldüğü için verilmiştir. Yoksa yaramaz, şaklaban, dalgacı bir cindir.

Bir hobgoblindir. Bu “şakacı, muzip peri” anlamına gelir, buradaki ince nokta “hob” önekinde gizlidir; 16.yüzyıl İngiltere’sinde bira için kullanılan bir kelimedir. Bu yıllarda biranın önemi çoktur, su yerine içildiği bile olurmuş. Biranın mayalanması ustalık isteyen bir iştir, kararını tutturması zordur yoksa tüm ürün mundar olur gider. Eğer bir ustanın yaptığı biranın kararı tutmazsa, bunun için Robin Goodfellow suçlanırmış.

Oyunda da birçok yaramazlık yaparak, işleri birbirine karıştıran hep Puck olur.

Halk arasında yaramaz bir iş yapan kimseye (genellikle çocukları korkutmak için) “Bak birazdan Robin Goodfellow gelecek” minvalinde tehditler savurulurmuş.  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder