8 Ağustos 2012 Çarşamba

Seneca feat. D'Anna


[2]Şunun azımız için geçerli olması hiç de şaşırtıcı değildir: Biz hem kendimizin 
yöneticisi hem de yüküyüz: Bazen kendimize duyduğumuz sevgiden, bazen de nefretten çekiyoruz. Kimileyin sefil zihnimizi kibirle şişiriyoruz, kimileyin arzuyla kabartıyoruz, başka zamanlarda ise onu hazla laçkalaştırıyor ya da kaygıyla tüketiyoruz. En kötüsü de hiç tek başımıza kalmamamızdır. [1]
Naturales Quaestiones'de Seneca'nın dikkat çektiği bu noktaya geçen yıllarda Yeditepe Üniversitesi'nde konferans veren Tanrılar Okulu isimli ünlü kitabın yazarı Stefano E. D'Anna da dikkat çekmişti. Belki de konuşmasından aklımda kalan tek soru: Aranızdan kaçınız tek başınıza vakit geçiriyorsunuz? olmuştu. Bu soruyu sorarken de bir alt soru daha sormuştu, daha doğrusu bir açıklama olarak, kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek değil sadece kendinizle ne kadar vakit geçiriyorsunuz diye eklemişti.

Soruya eklenen son kısımla birlikte salonun belki çeyreği el kaldırmıştı.

Kendisine katlanmayı bilmeyenler, olayların ve insanların karmaşasını özler. (Naturales Quaestiones, 4.kitap, önsöz 1) 
Seneca'nın bu cümlesi galiba salonun yarısından fazlası için bir açıklama haline geldi.

D'Anna'nın yukarıda ismini zikrettiğim kitabını okumadım hatta ne anlattığından bile haberim yok, sadece Seneca'nın bu paragrafını okuduğumda bir anda D'Anna'nın dedikleri aklıma geldi ve en azından aralarındaki bu fikir benzerliğinden haberdar olunsun istedim.
[1] Yukarıdaki alıntının aslı Latincedir, çeviri C.Cengiz Çevik'e aittir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder