9 Aralık 2012 Pazar

Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor

Tübitak'tan çıkan Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor kitabı son dönemlerde üniversitenin hali üzerine yaptığımız eleştirilerinin basılmış halidir. Son gelen yasayla şuna karar veriliyor: araştırma görevlilerinin bu konuma geldikten altı yıl sonra doktora tezlerini veremezlerse görevden ayrılmaları istenecek (kibarca kovulacak yani). Bunun üstüne sosyal medya başta olmak üzere eleştiri oklarının hedefi oldu. 
 
Henry Rosovsky bir ekonomistmiş. -miş diyorum kendisi de öyle tanıtıyor çünkü. 11 yıl kadar Harvard Üniversitesi'nin Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığını yapmış, bu kadar uzun yıllar diplomatik işler yapınca akademik çalışmalardan geri kaldığın bahsediyor. Üniversitelerin içinde olduğu için de yaptığı eleştirilerin çok doğru olduğunu düşünüyorum. Özellikle "Profesörler" bölümünde dediklerinin cümlesi cümlesini doğru olduğunu düşünüyorum.
 
Eğer akademiyle ilgili sıkıntılarınız varsa bu kitap bir miktar bunu hafifletebilir (ya da körükleyebilir). Rosovsky kitabın bir elkitabı gibi kullanılmasını istiyor, kitabın orginal isminden de anlaşılabilir: The University: An Owner's Manuel    
 
 
 
 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder