13 Aralık 2012 Perşembe

(1) W. B. Yeats'in Kısa Biyografisi

William Butler Yeats 1865 yılında Dublin'de doğmuş, haliyle İrlandalı bir şair, oyun yazarı ve son dönemlerde sıfat gibi kullanılan bir Nobel'li yazardır. Ünlü ressam John Butler Yeats'in oğludur. Çocukluğunu, ailesinin de yetiştiği, County Sligo ve Londra'da geçirdi. On beş yaşındayken İrlanda'ya geri döndü ve çizim çalışmaya başladı ama kısa bir süre sonra asıl ilgisinin şiir olduğunu keşfetti.  

İrlanda mitolojisi, halk hikayeleri ve büyücülükle ilgili şeyleri eserlerinde esin kaynağı olarak kullandı.  Yazdıkları ile hem İngiliz edebiyatı hem de İrlanda edebiyatı için vazgeçilmez figürlerden biri haline gelmiştir. İrlanda Edebiyatı'nı canlandırma(1) hareketinde katalizör görevi görmüştür ve neticesinde Lady Gregory, Edward Martyn ile birleşip Abbey Tiyatrosu'nu açmışlardır. Yeats açılıştan itibaren birkaç yıl buranın yöneticiliğine de yapmıştır.   

1889 yılında hayatını büyük bir şekilde etkileyen kadın Maud Gonne ile tanıştı. Maud Gonne 23 yaşında İrlandalı bir milliyetçiydi, Yeats onun güzelliğine ve zekasına hayran olmaya başlamıştı. Şiirlerinde görülebilecek büyük bir etki yaratmıştır. Neredeyse beş kez evlenme teklifi etmiş ve beşinde de Maud tarafından geri çevrilmiştir. Maud bu uzun ve saplantılı ilişkileri arasında başka bir adamla evlenmiş ondan çocuk sahibi de olmuştur. Sonunda Yeats ve Gonne bir gece birlikte olduklarında Gonne artık arkadaş kalamayacaklarına karar vermiş. Gonne'un kızı Yeats'e olan ilgisini dile getirince, Yeats ona da evlenme teklifi etmiş ama ne yazık ki o da bu teklifi geri çevirmiştir. Yeats, 1916 da 25 yaşındaki Georgie Hyde-Lees ile evlenmiş ve iki tane de çocuk sahibi olmuştur.


1923 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülür. Komite ödülünü verirken onu şöyle tarif eder: Etkileyici şiiri ile tüm ulusunun duygularını oldukça sanatsal bir biçimde dile getirmiştir. Ödülünü aldıktan sonra da iyi eserler vermeye devam etmiştir: The Tower (1928), The Winding Stair and Other Poems (1929).


Yeats, 1939'da Fransa'da bir otel odasında öldü. Hemen ertesi gün Fransa'da gömüldü. Karısı, Yeats'in son sözlerini şöyle aktarıyor: Beni buraya, Roquebrune'a, gömün, ve daha sonra gazeteler benden bahsetmeyi kestiğinde ise beni Sligo'ya gömün. 1948 yılında Yeats'ın bedeni gömüldüğü yerden çıkarılıp çocukluğunun geçtiği Sligo'daki İrlanda Deniz Hizmetleri'nin mezarlığına gömülmüştür. Burada ilginç bir anekdottan bahsedilir. Yeats'in mezarının getirilmesi operasyonunun başındaki kişi Maud Gonne'un oğlu Sean MacBride'dir.
(1) Viktoriya Dönemi'nde İngiltere'nin İrlanda üstündeki kültürel etkisine karşı çıkan bir akımdır. İrlanda'nın kendi kültürel değerlerini korumak için yapılmıştır.  
       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder