31 Mart 2013 Pazar

Eco İstanbul'a geliyor (aman ne güzel!)


Geçen haftadan beri entelektüel camianın konuştuğu bu hoş konuk İstanbul'a gelecek ve iki toplantıya katılacak. İlki 9 Nisan 17.00'de Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall'de olacak seminerde Umberto Eco'ya Orhan Pamuk ve Patrizia Viola katılacak seminerin başlığı ise "A Dialogue on Facts Fiction History". (http://www.150.boun.edu.tr/index.php) Diğeri ise Tepebaşı'ndaki Casa del Italia binasında yapılacak konuşmaya, Cemal Kafadar ve Patrizia Viola da katılacak.  (http://www.iicistanbul.esteri.it/IIC_Istanbul/webform/SchedaEvento.aspx?id=814)


Tabii ben de böyle güzel bir haberi görünce hemen Boğaziçi'ni aradım prosedürü öğrenmek  için, telefonu açan sekreter konuşmayı sadece "aktif Boğaziçililerin" izleyebileceğini  ama meraklanmamamı çünkü konuşmanın canlı olarak da yayınlanacağını söyledi. Bildiğiniz üzere 21.yüzyılda hiçbir şey saklı kalmıyor video tabii ki youtube'a düşecek meselemiz bu değil ki. Eğer böyle olsaydı Eco'yu hiç yerinden oynatmaz bir kamera ve internet bağlantısıyla işimizi hallederdik, evimizde göbeğimizi kaşırken youtube'dan izlerdik. Cengiz Çevik'in söylediği gibi "Boğaziçili olmanın ayrıcalığını" mı gösteriyorlar. İtalyan Kültür'deki konuşması için yerler çoktan rezerve olmuş, kimseyi kabul edemez durumdalar. Şimdi tüm Eco'yu görmek isteyenler olarak kaldık mı dışarıda, youtube'dan bakacağız artık (!) 

Geçenlerde gelen Terry Eagleton konferansında da benzer bir durum yaşanmıştı. Küçücük bir alan yüzlerce insanı sığdırmaya çalışmışlardır ve tabii ikinci bir salon açılıp oraya bağlanan "barka-vizyon" ile Eagleton odada gözükmüştü. Çok şükür ona erkenden gitmiştik de böylesi bir "vizyon" izlemek durumunda kalmamıştır. Eco'nun katılacağı toplantılarda geç kalma durumunuzun olmadığına emin olabilirsiniz. Buradaki durum, Boğaziçi ve Şehir Üniversitesi'nin sadece kendi öğrencilerine yaptıkları tuhaf bir "jest" (İtalyan Kültürle ilgili bir bilgim yok). Bu iki üniversitenin kadrosunda olmayanların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü bir toplantı. 
  
Şayet sadece "kendi" öğrencilerini almasalardı da Eco'yu izleyebilmek için "barka-vizyon"a maruz kalabilirdiniz. Zira küçücük yerlere büyük isimler getirdiklerinde birileri hep dışarıda kalacak. 


   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder