25 Ağustos 2013 Pazar

#BeyoğluKitapçısızKalmasın

İlla ki duymuşsunuzdur, İstiklal Caddesi'ndeki yegane kitapçılar da direnmeye başladı. İlk önce Robinson Crusoe 389 daha sonra da Radikal'in haberinden öğrendiğimiz üzere Pandora (ing), Kelepir Kitap, Simurg'da zor zamanlardan geçiyor. 

Liseden beri ne zaman İstiklal'e gitsem, atlamadan uğradığım tek yer olan Robinson'da başka kitapçılarda bulumadığım şahane İngilizce kitaplar, bazı Türkçe kitapların özel baskılarını edinmiştim. İlk başlarda diğer kitapçılardan çok farklı bir görüşünü, çıkanların ellerindeki Robinson Crusoe 389 etiketi ile tutturulmuş kese kağıdına sarılmış şık paketleri görünce de size oraya yönlendiren Robinson, "bestseller" olmayan kitapları sorduğunuzda da size ayrıntılı bilgi verebilecek çalışanlara sahip bir kitapçıdır. Robinson gerek tasarımı gerekse de sürekli uğrayan turistleri ile de Galatasaray'ın oldukça renkli bir yeridir. Benim için epey ayrı yeri olan Robinson, aynı zamanda liseden beri çalışmak istediğim tek kitapçı olmuştur. 

Robinson Crusoe'nun direnme hikayesi, bulundukları binanın kirasının şimdilerde ise Kaya Genç'in aktardığına göre 30.000tl'ye çıkartılmış olmasından kaynaklanıyor; para sıkıntısını atlayabilmek için Robkart ismini verdikleri "önce öde sonra al" kampanyası geliştirdiler. Robkartlar 500tl, 1000tl ya da en az 50tl olmak üzere isteğe bağlı olarak da doldurulabilen birer hediye kartı gibi. 1994'te sahipleri kendi gitmek istedikleri bir kitapçı kurmayı hedeflemişler fakat Robinson'u onlarla birlikte neredeyse binlerce okuyucunun gitmeyi istediği/sevdiği bir kitapçı haline getirmişler. Yolunuz İstiklal'de Tünel tarafına düşerse, kitap da seviyorsanız, lütfen bu kartlardan alın, alın ki sadece D&R, Nezih ya da benzerleri ruhsuz yerlerden kitap almak zorunda kalmayalım.   


Pandora'nın karşılıklı iki dükkanı var biliyorsunuz, biri Türkçe kitap satıyor, diğeri ise İngilizce kitap. İngilizce kitapları sattıkları dükkanın bulunduğu bina  Taksim Hill Otel'in de sahibi olan bir turizm grubu tarafından alınmış, yakında otel olması planlanan binada Pandora ile  4 tane kitapçı var. Bunların akibeti ne olacak henuz belli değil. Yine Radikal'deki habere göre inşaata bir iki yıl içerisinde başlanması bekleniyormuş.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder