25 Ocak 2014 Cumartesi

Dream

Bir paper için dream kelimesinin etimolojisine bakarken OED sayesinde gördüm ki kelimenin gelişimi pek de bizim bildiğimiz gibi değil. Buraya bulduğum kısa etimolojiyi ekleyip paperimin başına geri dönmeliyim.

Kelime, Esli İngilizce'deki (Old English) drêam kelimesinden geliyor. Bu ise, ilk anlamı ile "mutluluk, neşe", ikinci anlamıyla ise "müzik, müzik aleti" anlamlarında kullanılıyor. Eski İngilizcede bizim şimdi dream (rüya) denilince akla gelen ilk anlamı olan "insanın uykuda gördüğü / düşündüğü şeyler" anlamına gelen kelimeleri mæting ve swefn. Peki, nasıl oldu da görünürde bile benzemeyen bu kelimeler aynı manayı taşır hale geldi. OED'nın teorisine göre Eski İngilizce'de rüya anlamına gelen drêam kelimesine dönük kanıtlar olmaması ilginç, ama Orta İngilizce'deki (Middle English) drêm kelimesinin başka bir kaynaktan değil de drêam kelimesinden geldiği kesin. 

Dream kelimesi 13.yüzyılın ortalarından beri rüya anlamında kullanılıyor. Atfedilen diğer bir manası ise ""bir ideal ya da amaç--milli amaç". Bu mana ise genellikle "the American Dream" (Amerikan Rüyası) ile örnekleniyor. 

Şöyle bir önerme olabilir belki; rüyalar genel olarak iyi şeyler olarak anılırlar, insanlar rüyalara çok büyük atıflarda bulunurlar ve onda gördüklerini hep iyiye yorarlar. Bu sadece bizim topluma has bir durum değil, insanın doğasının bir parçası sanırım. Böylelikle, rüyanın "neşe" getiren, "mutlu" eden durumundan, kelime, bu manayı almış olabilir. Latince somnium rüya demektir, İngilizcedeki çoğu kelime köken olarak Latince'ye dayanıyor, fakat görüldüğü gibi fiziksel bir benzerlik içinde değiller dream ile. O halde, sadece mana üzerinden gidilebilir belki, ama bundan da çok emin olamadım. Neticede böyle bir sonuca varabilecek kadar büyük bir araştırmam olmadı, bu yazıyı sadece karşıma bu ilginç manası çıktığı için yazdım. Ama başka bir bilgi ile karşılaşırsam, kelimenin etimolojisiyle ilgili, onu da buraya iliştiririm tabii. Zira benim ilgimi çekti, fakat şu an için vakit yok. 

Haydi paper başına şimdi. *     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder