27 Nisan 2014 Pazar

[çeviri] Herbert Spencer, "Devleti Yok Sayma Hakkı"

Aylar önce, Yeditepe Üniversitesi kütüphanesinin--genellikle kimsenin bulunmadığı--felsefe raflarında gezinirken Herbert Spencer'in tüm eserlerinin bulunduğu kısmı keşfetmiştik. Social Statics'in ilk kitabı olduğunu bilmeden alıp incelemeye başladık. "Devleti Yok Sayma Hakkı" isimli bu makalesi özellikle ilgi çekiciydi, zira insanın devleti yok sayma hakkının olması ziyadesiyle kullanışlı bir şey. [Hele ki, geçirdiğimiz Gezi direnişi günlerinde daha da anlam taşıyordu.] O zamana yetiştirememiştim ama şimdi Kutadgubilig'in 25.sayısında yayımlandı. Yılda iki kez (mart - ekim) basılan felsefe-bilim araştırmaları dergisi, Türkiye'de basılan sayısı bir elin parmağını geçmeyen doyurucu felsefe dergilerinden biridir. C. Cengiz Çevik'in desteği olmasa herhalde bu makaleyi daha uzun bir süre basılmış halde göremezdik; çeviriyi okuyup, benimle satır satır üzerinden geçip, kavramların çevirisini tartıştıp, fikirlerini verdiği için kendisine kamyon dolusu teşekkür ediyorum. Prof Dr Ayhan Bıçak hocamın teşviki ve ilgili bu çalışmayı daha da özel kılmıştır.Abstract
This study present the first translation (in Turkish) of an essay "The Right to Ignore the State" from Herbert Spencer's first book Social Statics. In his essay Spencer argues that this right is a natural right for everyone. According to Spencer, having the law of equal freedom is the key to the right to ignore the state.
Keywords: state, Herbert Spencer, "The Right to Ignore the State", Social Statics, Liberalism, right, the law of equal freedom.

Özet
Bu çalışma Herber Spencer'in ilk kitabından, Social Statics, alınan "Devleti Yok Sayma Hakkı" isimli makalesinin ilk kez Türkçeye olan çevirisini sunar. Bu makelede Spencer, devleti yok sayma hakkının insanlara tanınması gereken doğal bir hak olduğunu iddia eder. Spencer'a göre bu hakkı elde etmek, eşit özgürlük yasasından geçer. 

---


Not: Bu sayıyı ya da daha önceki sayıları satın almak isterseniz; internetten satın alayım evime gelsin diyorsanız adres: Kitapyurdu; yok hemen alayım okuyayım diyorsanız adres: Cağaloğlu'nda Ana Kitabevi. Hem kitabevinden Dergâh Yayınlarını kitaplarınızı da alabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder