14 Ekim 2014 Salı

"Yazmak Üzerine Notlar"

Geçenlerde yaptığım bir yürüyüşün Remzi'de sonuçlanmasıyla edindiğim Jules Renard'ın kaleminden çıkan Yazmak Üzerine Notlar, Orçun Türkay çevirisiyle Sel Yayıncılıktan Ağustos ayında çıkmış. Sel Yayıncılık'ın yıllar önce tanıştığım bu, Geceyarısı Kitapları, serisi bana pek eğlenceli gelmişti, o zamandan beri nerede denk gelsem bir iki tanesini alarak seriyi tamamlamaya çalışırım (bazı güzel serilerde bunu yapıyorum, tamamını almaya çalışıyorum, bir diğeriyse Dost Kitabevi Yayınları'nın Babil Kitaplığı). Serideki diğer--aforizmatik--kitaplar gibi bu kitap da çalışmaya ara verildiğinde, kaave içerken, ya da yolculuk yaparken şöyle hafif ama güzel şeyler okuyayım, aklımda/kalbimde yer etsin, defterlerimi not düşeyim tadında bir kitap. Cumhuriyet Bilim ekinin bazı haftalar sayfalarının üstü ayılmadan basılır, düşününki Geceyarısı Kitapları'nın her biri böyle basılıyor, kitaplardan birini almaya karar verirseniz okurken yanınıza bir mektup açacağı ya cetvel türü bir şey bulundururak sayfalarınızı yırtmadan açma riskini azaltabilirsiniz. Bu özelliği seriyi eğlenceli bulmamdaki temel sebep sanırım. :) Renard'ın ilk okuduğum satırları bunlar, belki ileride romanlarına da bakarım fakat kendisini düzyazı ile okumaya başlamış olmak benim için daha heyecan verici oldu. 

Buraya, kitaptan telif haklarını ihlal etmeden, birkaç alıntı ile bu kitap hakkında biraz fikir sahibi olmanıza yardımcı olayım: 
"İroni insanlığın edebidir."


"Düzyazıyı, tadına bakmadan önce krema gibi soğumaya bıramak gerekir."


"Yaşamı en yalın ifadesine indirgemeli." 


"Yalnız, demek ki kitapsız kaldığım anda vasat birine dönüşüyorum: Derinliğim azalıyor." 


"İnsan kendi özgünlüğünü edinmeden önce nelere katlanıyor."


"Bir kitabı çözümlemek mi? Peki ya evdeki bir konuk olgun bir şeftaliyi yerken, görmek için parçalarını ağzından çıkarsaydı, ona ne derdiniz?"


"Özgür insan, aklını sonuna dek zorlamaktan çekinmeyen kişidir." 


"Okumalarımızın her biri filizlenen bir tohum bırakır ardında."

*

1 yorum:

  1. Bu kitabı ben de çok merak ediyordum inceleme ve alıntılar için çok teşekkür ederim:)

    YanıtlaSil